in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Coś dla lubiących wypoczynek w górach

Lubisz chodzić po górach? A może same spacery po łatwych szlakach nie są już dla Ciebie wystarczające i masz ochotę na spróbowanie czegoś więcej? Jeśli rzeczywiście tak jest, to masz niebywałą okazję spróbować wspinaczki górskiej. Na pewno jest to dyscyplina kierowana do osób, które nie mają problemów z lękiem wysokości. Choć i tutaj nie brakuje osób, które postanowiły się zmierzyć ze swoimi słabościami. Na pewno wspinaczka wcale nie musi oznaczać od razu podpięcia się do uprzęży, zakładania kasku, a także wspinania się po niebezpiecznych pionowych ścianach. Oczywiście dla wybitnych koneserów taka wspinaczka jest uściśleniem marzeń.

w górach
Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy również, że do wszystkiego należy podchodzić powoli, a także nastawić się na wielomiesięczne treningi. Nawet alpiniści lub himalaiści zaczynali od niewielkich wzniesień. Nie od razu zdobyli 4 czy 8-tysięcznik. O co należy zadbać przed swoją pierwszą amatorską wspinaczką? Na pewno trzeba mieć na nogach wygodne obuwie. Ponieważ w nieodpowiednich butach, łatwo będzie o poślizgnięcia, a nawet o skręcenie kostki. Dlatego w terenie, gdy wspinamy się po górach, najlepsze są buty za kostkę, które potocznie nazywane są trekkingami. Ponadto powinniśmy mieć na sobie ubrania, które nie będą krępowały naszych ruchów. Ale jednocześnie nie powinny to być takie ciuchy, które spowodują, że będzie nam za ciepło bądź za zimno.

Takie niedogodności mogą nas bardzo mocno dekoncentrować podczas wspinaczki. A przecież powinniśmy skupiać się bardzo na pokonywanej trasie, a nie na tym, żeby jak najszybciej zrobić przerwę, żeby zdjąć z siebie pijące buty. Jeśli jednak zamierzamy wspinać się na sztucznej ściance, to kwestia stroju rzeczywiście pozostaje taka sama, ale trzeba zmienić swoje obuwie. Najlepiej by były to specjalne buty preferowane właśnie do takiej wspinaczki. Ale oczywiście nie każdy specjalnie na próbę będzie kupował obuwie za kilkaset złotych. Więc na sam początek zwykłe trampki lub adidasy w zupełności wystarczą. Później będzie można bardziej inwestować w strój.

Written By: