in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Przed wyjściem w góry odwiedź… sklep górski!

Planując wyprawę w góry, trzeba wziąć pod uwagę wiele okoliczności i solidnie się przygotować. Warto to zrobić w trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przede wszystkim istotny będzie sprzęt, który ze sobą zabierzemy.

Wspinaczka górska
Autor: Jørn Eriksson
Źródło: http://www.flickr.com
Tutaj nie warto oszczędzać, powinien on być jak najwyższej jakości, solidny, sprawdzony i wytrzymały. A takiego niestety nie kupimy tanim kosztem w supermarkecie, lecz jedynie w porządnym sklepie górskim. Tam, nawet jeśli sami nie do końca wiemy, czego będziemy potrzebować, obsługa doskonale nam doradzi i pomoże wybrać odpowiednie wyposażenie.

Absolutną podstawą są buty. Na wyprawę w góry nie wystarczą zwyczajne adidasy czy też trampki. Obuwie powinno mieć grubą podeszwę i być wysokie, tak by zabezpieczało kostkę idącego. Dzięki temu możemy uniknąć naprawdę wielu kłopotów i urazów. Warto dobrze się rozejrzeć i zastanowić zanim kupimy buty do chodzenia po górach. Tutaj nie ma co oszczędzać.

Wybierzmy znaną i popularną markę. Taką z pewnością pozwoli nam znaleźć obsługa każdego szanującego się sklepu górskiego. Podobnie istotny jest plecak – w końcu będzie nam towarzyszył w każdej wyprawie. Musi być wygodny, solidny i wytrzymały. Dobrze też, by był nieprzemakalny – w końcu nigdy nie wiemy, kiedy na szlaku złapie nas deszcz. Przyjrzyjmy się, czy plecak jest usztywniany i czy szelki nie będą dla nas niewygodne.

krajobraz górski
Autor: Masa Sakano
Źródło: http://www.flickr.com
Tutaj również nie ma sensu oszczędzać – w końcu chyba nie chcielibyśmy, by nasz plecak nagle rozpadł się w trakcie wędrówki, prawda? Ale nie ma co się martwić – w porządnym sklepie górskim z pewnością znajdziemy takich plecaków do wyboru do koloru. Inne elementy wyposażenia, o jakie warto się zatroszczyć to: wygodna i nieprzemakalna kurtka, przewiewne koszulki, ciepła bluza. Robiąc zakupy w sklepie górskim zwróćmy przede wszystkim uwagę na wygodę i praktyczność, a nie na wygląd. Pamiętajmy, że od odpowiedniego wyposażenia często może zależeć nasze zdrowie, komfort, a nawet bezpieczeństwo w trakcie wędrówki. Wybierzmy je więc rozsądnie.
Written By: