in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Przygotowujemy się do wyprawy w góry

Górskie wyprawy to sport, który fascynuje wiele osób. Nic dziwnego – w dzisiejszych czasach spędzamy prawie całe dnie w biurze, za biurkiem, później wracamy do domu samochodem, stojąc w korku wśród spalin. Dlatego dobrze jest choć raz na rok przez tydzień oderwać się od cywilizacji i odpocząć w spokoju na łonie natury, z dala od rozmaitych urządzeń, biurowców i innych ludzi.

wyprawa górska
Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak chodzenie po górach to też sport, do uprawiania którego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. I nie służy on do tego, by pochwalić się innym turystom. Pełni znacznie ważniejsze funkcje – od niego nierzadko może zależeć nasze bezpieczeństwo, czasem nawet zdrowie czy też życie.

Dlatego każdy turysta, a zwłaszcza początkujący, przed wyprawą w góry powinien odwiedzić sklep górski. I naprawdę nie warto oszukiwać się, kupując tańszy sprzęt z supermarketu czy też przez Internet. W tym wypadku jakość jest naprawdę istotna, a za oszczędzanie możemy słono zapłacić. Jedną z podstawowych rzeczy, które powinniśmy koniecznie kupić, są specjalne buty. Musze być one wygodne, wysokie, utwardzane i dobrze trzymać się powierzchni. W dobrym sklepie górskim znajdziemy wiele modeli dopasowanych do naszej stopy. W górach czeka na nas wiele stromych kamienistych podejść, śliskich miejsc i solidne obuwie może czasem nam naprawdę uratować skórę. Poza tym tego typu buty zazwyczaj służą przez lata, a wczesną wiosną czy jesienią są dobre do chodzenia również w mieście, dlatego mimo ich zazwyczaj dość wysokiej ceny, jest to zakup naprawdę opłacalny.

Kolejne elementy, w które koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć przed wyjazdem w góry to solidny plecak, ciepła nieprzemakalna kurtka i ciepła bluza – na przykład polarowa. Weźmy pod uwagę, że w górach mogą nas spotkać różne warunki – od upału, aż po mróz i śnieg (nawet jeśli na dole jest całkiem ciepło). Należy więc zabezpieczyć się na każdą okoliczność. Nie myśleć o swoim wyglądzie, a bardziej o wygodzie. Wizyta w sklepie górskim z pewnością uczyni naszą wyprawę o wiele przyjemniejszą i bezpieczniejszą.

Written By: