in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Przygotuj się na sezon narciarski

Co potrzeba do bezproblemowego jeżdżenia na nartach?
sprzęt narciarski
Autor: merec0
Źródło: http://www.flickr.com/photos/merec0/660330567/
sprzęt narciarski
Autor: Jean-Sebastien Roy
Źródło: Ogród pełen cienia
Rosnąca popularność nart sprawia, że coraz więcej z nas, Polaków przerzuca się na ten sport. Sprzęt narciarski cieszy się dużym wzięciem w sklepach sportowych oraz wypożyczalniach. Trudno się temu dziwić, wszak stoków mamy coraz więcej, oszczędzamy coraz więcej i chętniej wybieramy się na wypady za miasto, do mniejszych miejscowości na narty. W dzisiejszym tekście zastanowimy się jednak jakie warunki trzeba spełnić, aby jazda na nartach była bezpieczna i nie zagrażała naszemu zdrowiu. Zapraszamy do czytania!

Zacząć należy od tego, że musimy mieć dobre wyposażenie. Sprzęt narciarski winien być dobrej firmy, powinien być jednak przede wszystkim dobrze przygotowany do jazdy. Narty trzeba naoliwić, należy zrobić wszystko co możliwe żeby jeździły płynnie i nie było z nimi problemów. Bardzo istotne jest także założenie odpowiedniego stroju. Jeżeli nie chcemy przemarznąć, złapać przeziębienie czy może nawet grypy powinniśmy mieć strój, który będzie odporny na śnieg i dawkę lodu, innymi słowy częściowo wodoodporny. Podczas jazdy na nartach może przecież padać także deszcz lub śnieg, więc wskazane jest przygotowanie na typ polu, nie zapominajmy o tym. Kolejna kwestia to kask. Wprawdzie prawo mówi jasno, że obowiązek jego noszenia mają osoby do 16 roku życia, to jednak dla naszego bezpieczeństwa zawsze używajmy kasku! Powszechne są zderzenia z innymi narciarzami, szczególnie tymi mniej doświadczonymi. Tego typu kolizja może być tragiczna w skutkach. Pamiętajmy że upadamy na śnieg, często zbity śnieg albo lód. Uderzenie nań głową może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Po co więc ryzykować?

Podczas jazdy na nartach obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Osoba nawet po piwie będzie zatrzymana i grożą jej konsekwencje. Wszystko dlatego, że alkohol spowalnia naszą reakcję i zachowanie się na stoku będzie inne niż w przypadku osoby całkowicie sprawnej i gotowej do bezpiecznej jazdy. Polecamy zastosowanie naszych rad i bezpieczną jazdę na nartach!
Written By: