in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

W góry zimą na duże wysokości. Co trzeba wiedzieć?

Wspinaczka górska zimą polecana jest jedynie profesjonalistom, osobom, które mają doświadczenie na tym polu. Na turystów czeka bowiem kilka niebezpieczeństw. Co trzeba wiedzieć wychodząc w góry podczas zimy?
czekany
Autor: merec0
Źródło: http://www.flickr.com/photos/merec0/660330567/
czekany
Autor: Jean-Sebastien Roy
Źródło: Ogród pełen cienia
Po pierwsze – pogoda. Może być ona bardzo zmienna i z pięknej, słonecznej pogody po kilkunastu minutach może zrobić się zawierucha ze śniegiem i ogromnym wiatrem. Jeżeli dopadnie ona na dużych wysokościach może powodować problemy z utrzymaniem równowagi, a ponadto przeszkodzić w odpowiedniej nawigacji. Szlaki mogą być zasypane i turysta może nie wiedzieć, w którą stronę powinien iść. Rzecz jasna przydatny będzie wtedy kompas i nawigacja, niemniej jednak nie pokaże nam ona trasy danego szlaku, która może być wolna od niebezpiecznych zagłębień czy nierówności. Warto ponadto posiadać raki i czekany, które ułatwią poruszanie się.

Po drugie – dobra znajomość szlaków. Wychodząc w góry w zimę powinniśmy mieć jak najlepszą znajomość danego szlaku, miejsca, do którego się udajemy. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie zabłądzenia czy stracenia orientacji w terenie. Śnieg zmienia perspektywę, zasłania wszystko co się da i odnalezienie się w białej połaci może stanowić problem nawet dla najbardziej wprawionych miłośników górskich wędrówek.

Po trzecie – poinformuj kogoś o wyjściu. Wychodząc wysoko warto zostawić o tym informację osobie bliskiej, pracownikowi schroniska, czy komuś znajomemu. Brak naszego powrotu będzie mógł ich zaniepokoić i będą oni mogli wezwać pomoc. Nawet najlepszym trekkingowcom, którzy noszą raki, czekany, może zdarzyć się zasłabnięcie czy chwila nieuwagi, która może skończyć się tragicznie. Warto pamiętać o tym, że wszelkie działania będą podjęte przez odpowiednie służby, przede wszystkim ratowników górskich. Ich obowiązkiem jest pomoc ludziom w sytuacjach zagrożenia, niemniej jednak należy jej wzywać jedynie w przypadkach ostatecznych. W tym samym momencie bowiem ktoś inny może potrzebować pomocy. Góry to piękne miejsce, ale także zagrożenie, o którym zawsze trzeba pamiętać.

Related Posts

Written By: