Kaszuby to nazwa konkretnego regionu kulturowego usytuowanego w północnej części naszego kraju, który stanowi część Pomorza. Na terenie Kaszub na każdym kroku można się spotkać z lokalną ludnością mówiącą w języku kaszubskim. W tym też języku wydawane są różnego rodzaju gazety i dzienniki, prowadzone miejscowe rozgłośnie radiowe a także programy telewizyjne. Ci, którzy planują spędzenie wakacji na tych ziemiach bez żadnej trudności będą mogli rozmawiać w ojczystym języku polskim, choć większość z nich dobrze porozumiewa się w języku polskim, choć większość z nich twierdzi, że jest on ich drugim językiem. Co może ciekawić, alfabet oraz wymowa w języku kaszubskim znacząco różni się od polskich.
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Pojawia się kilka innych liter, których wymowa brzmi zupełnie inaczej niż polskich. Ludzie, którzy zainteresują się dziedzictwem kulturowym Kaszubów, muszą wybrać się na wycieczkę po muzeach opisujących historię, język, muzykę oraz zabudowę, którą zobaczyć można w Kaszubskim Parku Etnograficznym położonym we Wdzydzach Kiszewskich. Dość spora część Pomorza leży na terenie Kaszub, a wśród nich Mierzeja Helska wraz z gminami miejskimi Helem, Jastarnia oraz częścią Władysławowa.
Od stosunkowo wielu lat półwysep ten szczyci się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodzieży, spowodowaną dobrymi warunkami do uprawiania rozmaitego rodzaju sportów wodnych. Rokrocznie organizowane są tam mistrzostwa w skimboardingu, dyscyplinie polegającej surfowaniu na płytkiej wodzie bądź falach przy wykorzystaniu specjalnej deski skimboardowej. Chociaż cała zabawa z początku wydaje się być dziecinnie łatwa, w gruncie rzeczy stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla profesjonalnych sportowców. Mierzeja Helska nęci młodych ludzi także za sprawą organizacji licznych imprez i koncertów o tematyce i muzyce odpowiadającym najnowszym trendom w świecie mody i muzyki.
To, co jest w danym momencie najpopularniejsze, na pewno spotkasz dokładnie w tym miejscu.
Urlop na Kaszubach (tu znacznie więcej: wakacje na Kaszubach) to szansa poznania kultury kaszubskiej, zapoznanie się z jej historią i podobnym lecz jednocześnie odmiennym językiem w porównaniu do naszego języka polskiego. To również zwariowana zabawa na Mierzei Helskiej wśród tysięcy młodych ludzi, którzy przyjeżdżają w to miejsce z powodu sportu i nieprzerwanych imprez.