Kaszuby- idealne miejsce na wakacje z rodziną i poznanie kaszubskiej kultury

Jeżeli interesuje cię wypoczynek nad polskim morzem lub kochasz relaksować się nad jeziorami, Kaszuby są świetnym rozwiązaniem. Ten urokliwy obszar Polski pełny jezior oraz kulturowych zabytków z pewnością zapewni ci niezapomniane wrażenia z wakacji. Wybierając wczasy na Kaszubach dobrze jest dowiedzieć się jakie miejsca powinniśmy odwiedzić.

kaszuby

Autor: Chris Kuga
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z tych miejsc są Kamienne Kręgi w Odrach, które są rezerwatem archeologicznym. Na tym obszarze znajdują się charakterystyczne dla dawnych epok kamienne kręgi i kurhany na terenie cmentarzyska. Dla fanów przyrody ciekawostką będą przeróżne gatunki porostów, które możemy zaobserwować na terenie rezerwatu. Kolejną atrakcją będzie na pewno Wdzydzki Park Krajobrazowy (polubiłem to). To cudowne miejsce pełne jezior i zbiorników wodnych z przejrzystą wodą rok rocznie przyciąga tłumy przyjezdnych.

Środowisko przyrodnicze na wysepkach otoczonych rzekami jest tam wyjątkowo rozwinięte i można spotkać dużą ilość gatunków niespotykanych roślin. Wczasy na Kaszubach nie mogą się obejść też bez odwiedzin w popularnym Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, w którym będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki. Będąc na Kaszubach dobrze jest także zaznajomić się z tamtejszą kulturą i z językiem kaszubskim (pomocne wskazówki). Zwiedzając muzeum we Wdzydzach Kiszewskich możemy zobaczyć etniczne budowle, chałupy a także odtworzone pomieszczenia z wyposażeniem. Poznamy tradycję, bogatą historię kaszubskich Słowian a także ich stroje ludowe, jak również język Kaszubów charakterystyczny dla tego terenu.

W Kościerzynie natomiast znajduje się skansen Parowozownia, w którym możemy zobaczyć jedne z najstarszych polskich parowozów. Zaznajomienie się z techniką kolejową z minionych lat z pewnością zapewni nam niezapomniane wspomnienia. W tym miejscu krajowa kolej miała swoje początki (całkiem pomocna strona, warto zajrzeć). Kaszuby to doskonałe miejsce, żeby wybrać się z rodziną na wycieczkę, poznać tutejszą historię, zwyczaje a także archeologiczne znaleziska. Cudowne jeziora i wysepki między rzekami pełne rozmaitych gatunków roślin na pewno sprawią, że zechcemy powrócić w to miejsce jeszcze raz.