Co warto zobaczyć na Krecie? Jakiego rodzaju atrakcje ma do zaoferowania ta wyspa? Jakie są obowiązkowe punkty podczas zwiedzania?

Kreta, czyli największa grecka wyspa różni się bogatą przeszłością jak i kulturą. Na Krecie dobrze jest zobaczyć piękne oraz słynne pałace minojskie, zabytki weneckie jak również tureckie czy oczywiście piękne plaże, góry oraz jaskinie.

Wyspa wspaniale wygląda wiosną, jak pokrywa ją świeża zieleń jak i kwitną kwiaty, zaś góry pokryte są śniegiem. Ilość atrakcji powoduje, że ciężko podjąć decyzję, co lepiej zwiedzić w czasie kilkudniowego pobytu. Z pewnością dosyć istotną barierą, jaka poważnie utrudnia poruszanie się na terenie wyspy, są spore pasma górskie. Ciągną się one poprzez całą szerokość wyspy, zaś największym szczytem jest Psiloritis, która ma 2456 metrów n.p.m. Wąwozami biegną drogi oraz niezliczonej ilości zakrętów, a wzdłuż północnej części Krety bez problemu można poruszać się główną drogą, jaka łączy największe miasta.

tradycja grecka

Autor: Thomas Kyratzis
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo powszechne są wyjazdy z Polski, najczęściej to Kreta all inclusive last minute (więcej ofert). Z pewnością warto zwiedzić ruiny starożytnych miast, jak Aptera i Gortyna. Rozległe wykopaliska są tam dostępne do darmowego zwiedzania. W szczytowym okresie w tym antycznym mieście zamieszkiwało mniej więcej dwadzieścia tysięcy osób. Podczas prac archeologicznych odkryto tu między innymi ruiny, które są z czasów hellenistycznych, dorycką świątynie Demeter oraz Persefony jak i rzymskie cysterny oraz łaźnie. Należy odwiedzić Lagunę Balos. Jest tam spokojnie, ponieważ miejsce to nieosiągalne jest dla autokarów i autobusów. Najprościej tu dotrzeć drogą morską – statkiem z Kissamos. Możemy równie dojechać samochodem, lecz wyprawa trwa długo i wymaga odwagi.

A to z tego powodu, że jest tam wąska oraz miejscami stroma droga, które przebiega wzdłuż morskiego klifu, nie ma tam żadnych barierek. Najwspanialszy zabytek to z pewnością pałace minojskie w Knossos, Fajstos oraz Malii. Są to ruiny pałaców, jakie pochodzą z 2000-1400 roku p.n.e. z okresu minojskiego. W czasie wielkiego rozkwitu na terenach największego pałacu oraz w jego okolicach mieszkało tam ponad dziesięć tysięcy osób. Z pewnością warto wybrać się na Kretę, powyższe atrakcje są jednymi z wielu, można tam obejrzeć o wiele więcej. Jeśli chcemy w korzystniej cenie wycieczkę, to dobrze jest zdecydować się na opcję wycieczki all inclusive (Zobacz wycieczki all inclusive). Jest to z pewnością wygodna opcja, ponieważ nie trzeba myśleć o zapewnieniu podczas wyjazdu wyżywienia czy noclegów na własną rękę.