Podróż w nieznane

Jak skutecznie oraz komfortowo przemierzać pół kuli ziemskiej? Z czym trzeba liczyć się podróżując z Polski do Australii? Czy loty długodystansowe są bezpieczne?

Loty przesiadkowe
Niestety, podróżni z Polski muszą liczyć się z tym, że loty długodystansowe będą odbywać z przesiadkami. Można zaopatrzyć się u jednego przewoźnika w bilet rejsowy, ale to i tak wiąże się ze zmianą samolotu w środku podróży. W przypadku kierunku zachodniego, zatrzymamy się w Berlinie, Paryżu czy Londynie, a udając się do Australii, postój będzie miał miejsce w Szanghaju czy Dubaju. Przerwy między lotami mogą trwać nawet dobę, dlatego jeśli planujemy w tym czasie opuścić teren lotniska, warto zawczasu zorientować się, czy nie będziemy potrzebować dodatkowej wizy! Zazwyczaj bagaż rejestrowany między samolotami transportowany jest przez obsługę lotniska, jednak zdarza się, że ten obowiązek przypada właścicielowi walizki – informacje na ten temat otrzymamy na początku podróży.

Bezpieczeństwo

Wielogodzinny lot samolotem nie należy do najbardziej komfortowych czynności, szczególnie jeśli podróżujemy klasą ekonomiczną. Klimatyzacja, bezruch i nuda są w tej sytuacji naszym największym wrogiem. Przez kilkanaście godzin jesteśmy zmuszenie przebywać w „sztucznym” powietrzu, często bardzo suchym – pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Aby nasz komfort lotu nie był zależny od kaprysu klimatyzacji, najlepiej ubrać się warstwowo – kto wie jaka będzie temperatura? Warto też zaopatrzyć się w szal, przyda się jeśli nawiew okaże się zbyt mocny. Częstą przypadłością, szczególnie u kobiet, są zakrzepy w żyłach, powstające przy wielogodzinnym trwaniu w pozycji siedzącej. Aby się ustrzec przed tym niebezpieczeństwem, należy unikać bezruchu. Przed wylotem dobrze udać się na dłuższy spacer, pobiegać czy nawet zrobić kilka pajacyków – te czynności pobudzą nasze krążenie. Już w trakcje lotu, warto co jakiś czas przespacerować się między siedzeniami, już kilkuminutowy spacer może okazać się zbawienny. Nie liczmy na obejrzenie interesującego filmu w trakcje lotu – każdy ma inne gusta. Lepiej samemu zapewnić sobie rozrywkę. Warto wziąć ze sobą na pokład ciekawą książkę, czasopismo, odtwarzacz z muzyką. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, zaopatrzmy się w zatyczki do uszu oraz opaskę na oczy – wtedy bez przeszkód prześpimy kilka godzin lotu.

Perspektywa dalekiej podróży może nas przerażać, jednak loty długodystansowe nie są niczym strasznym. Aby uniknąć niespodzianek, należy wcześniej zebrać kilka niezbędnych informacji i bezpieczną podróż mamy gwarantowaną.