Tanie latanie

Kiedy planujemy wakacje za granicą, najczęściej wybieraną opcją podróży jest lot samolotem. Jest to forma o wiele szybsza, bardziej komfortowa i, wbrew pozorom, o wiele bezpieczniejsza niż przeprawa samochodem czy pociągiem. Dodatkowo z roku na rok opcja ta tanieje, przede wszystkim dzięki licznym małym i tanim linia lotniczym, powstałym w ciągu ostatniej dekady.
Mamy do wyboru różne opcje lotów, te kupowane na własną rękę lub loty czarterowe, oferowane przez biura podróży.
Opcja last minuteWiele osób samodzielnie aranżuje wakacje, unikając ofert biur podróży, chcąc zaoszczędzić. W rezultacie jednak często wtedy przepłacają. Najatrakcyjniejszą formą urlopu jest opcja last minute. Co prawda, jak sama nazwa wskazuje, jest to opcja z ostatniej chwili, z dnia na dzień trzeba podjąć decyzję o urlopie i miejscu docelowym. Zazwyczaj obejmuje zakwaterowanie w hotelu z opcją all inclusive, przelot w dwie strony oraz opiekę rezydenta. Jednak czy biurom podróży opłaca się sprzedawać tak tanie oferty?

Czym są loty czarterowe?Tak, a to wszystko ze względu na loty czarterowe. Firma wykupuje w linii lotniczej określoną ilość miejsc na dany lot, po czym zajmuje się ich sprzedażą, tworząc atrakcyjną ofertę wakacyjną. Czego nie uda im się sprzedać w normalnej cenie, rozdysponuje właśnie jako last minute. Jednak mimo iż agencje turystyczne kupują loty w znacznej promocji, mogą czasem na tym stracić. Jeśli nie uda im się znaleźć wystarczającej ilości pasażerów, lot może nie dojść do skutku. Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, kiedy to podróżni z Polski nie mieli jak wrócić do kraju, czekając nawet kilka dni na lotnisku. Oczywiście w rezultacie biura, które sprzedały im wakacje, straciły renomę i zbankrutowały.

ZabezpieczeniaAby nie powielać błędów z przeszłości, różne firmy turystyczne zaczęły współpracę, wykupując razem loty na dany termin – mniej miejsc do dyspozycji ale też mniejsze ryzyko. Dodatkowo namnożyły się strony internetowe z ofertami typu groupon, gdzie nabywa się dobra nawet z 50% zniżką, również biura podróży zaczęły umieszczać tam swoje mniej chodliwe wycieczki. Poza tym sprzedają również wolne miejsca nie w formie urlopu z zakwaterowaniem, ale samego lotu. Podróżny może nabyć taki bilet często taniej niż w przypadku promocji tanich liń lotniczych.

Nawet jeśli dysponujemy niewielkimi środkami, możemy spędzić miło wakacje w egzotycznym kraju. Istnieje wiele opcji podróży samolotem, z czego loty czarterowe wydają się być najatrakcyjniejsze. A pieniądze zaoszczędzone na bilecie lotniczym, na pewno przydadzą nam się w miejscu docelowym.