Tanie latanie

Kiedy wpiszemy do wyszukiwarki frazę – tanie loty – wyskoczy nam kilka stron linii lotniczych, oferujących oszczędne podróże samolotem. Z roku na rok rośnie liczba miejsc, do których możemy polecieć za przysłowiowy grosz. Jednak czy podróżnym zawsze się to opłaca?
Historia

Oddziały mniejszych i tańszych linii lotniczych, zaczęły pojawiać się po 2006 roku, kiedy to Polska została członkiem Unii Europejskiej. Otwarcie granic, możliwość legalnej pracy poza krajem, zwiększyło mobilność mieszkańców – przede wszystkim tych młodych. Początkowo pojawiły się połączenia na Wyspy Brytyjskie – dużo obywateli naszego państwa udawało się tam w celach zarobkowych. Do Polski z kolei zaczęli przyjeżdżać Anglicy, Szkoci i Irlandczycy – opcja taniego lotu do mniej kosztownego kraju, dla wielu była kusząca. Następnie były typowo turystyczne miasta -Barcelona, Paryż, miasta Egiptu, Tunezji czy Turcji. Polskie biura turystyczne wprowadziły oferty urlopowe, na które było stać więcej osób. Wraz z możliwością pracy w Norwegii czy Holandii, przewoźnicy udostępniali tanie loty również do tych krajów. Ostatnimi czasy pojawiły się możliwości podróży także do Gruzji czy Izraela.

Jak tanio podróżować?

Aby przelot był dla nas rzeczywiście opłacalny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. W zależności od przewoźnika, za opłacenie biletu określonymi rodzajami kart kredytowych, pobierane są prowizje. Czasem bywają one większe od ceny biletu. Wybierając firmę, lepiej się wcześniej zorientować, które karty są przez nią preferowane, a co za tym idzie, darmowe.

Dodatkowym, ukrytym kosztem bywa przewalutowanie. Podróżując z kraju ze strefy euro do Polski, cenę za bilet mamy podaną w złotówkach, jednak przy płatności jest ona często wyższa, bowiem przewoźnik narzuca swój kurs europejskiej waluty, często wyższy niż w kantorach.

Linie lotnicze różnią się między sobą również ze względu na dopuszczalną, maksymalną wielkość bagażu podręcznego. Lepiej korzystać z ofert firm, u których średniej wielkości walizka jest możliwa do zabrania, bez dodatkowej dopłaty. W przeciwnym razie, należy liczyć się z opłatą za bagaż rejestrowany, a są to koszta rzędu kilkuset złotych.

Należy również zwrócić uwagę na odległość lotniska od centrum miasta, do którego się wybieramy. W Paryżu czy w niektórych skandynawskich miastach, aby udać się miejsca przylotu do hotelu należy liczyć się z kosztem nawet 100zł.

Tanie loty są opłacalna opcją podróży, jeśli zakupimy nasz bilet z rozwagą. Umiejętne obejście kilu dodatkowych opłat, pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.