in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Wspinaczka dla osób z lękiem wysokości

Czy osoby, które mają spory lęk wysokości, w ogóle mogą zacząć się wspinać po górach? Na pewno będzie to dla nich bardzo trudne, ale jednak nie można uważać takie zadanie za całkowicie niemożliwe.

wspinaczka skalna
Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Ponieważ wszystkie fobie są do pokonania. Niestety nie każdy ma ochotę próbować się ich pozbywać. Dlatego najwięcej będzie zależało od samej osoby, czy chce się pozbyć swoich lęków czy nie. Warto jednak zacząć swoją przygodę z kimś bliskim, kto będzie nas przy tym wspierał. Wtedy pierwszą próbę można podjąć na wysokiej drabinie. A jeśli już oswoimy się z myślą patrzenia w dół z wysokości około 3-4 metrów, wtedy można spokojnie wybrać się na ściankę wspinaczkową.

tuż przed wspinaczką
Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

Tam zwykle będziemy mieli do pokonania kilkanaście metrów w górę po pionowej lub po pochyłej ścianie. Początki mogą być bardzo trudne, a nawet wyczerpujące. Jednak nie należy się poddawać. Pamiętajmy o tym, żeby na swoje pierwsze wejście na ściankę zabrać wygodne ubranie, a także buty na dość miękkiej podeszwie. Ponieważ buty do ścianki wspinaczkowej różnią się od tych, które potrzebujemy normalnie do chodzenia po górach.

Tamte drugie wymagają najlepiej dość sztywnej podeszwy, a także żeby sięgały za kostkę. Natomiast buty wspinaczkowe, często przypominają takie, które zakłada się do pływania lub do chodzenia po kamienistych wybrzeżach. Wystarczą tak naprawdę zwykłe adidasy, albo trampki. Nie trzeba koniecznie się wykosztowywać, jeśli nawet nie mamy przekonania, czy takie ściany ze sztucznymi skałkami będą się nam podobały. Dopiero po kilku razach, warto zastanowić się nad zakupem wygodniejszego obuwia. A trzeba mieć świadomość, że wspinaczka górska będzie wymagała zupełnie innych butów.

Dlatego jeśli chcemy sprawić sobie przyjemność w postaci zakupu konkretnej pary butów, to lepiej jest się zastanowić, która wspinaczka jest nam bliższa. Czy ta górska, czy jednak ta na ściankach ze sztucznymi skałkami. Wtedy warto kupić naprawdę drogie obuwie, które posłuży nam przez wiele kolejnych lat. Oczywiście rzeczy do wspinaczki potrzeba znacznie więcej.

Written By: