in Najpopularniejsze sprzęty do wspinaczki

Wspinaczka – popularne hobby

Osoby, które coraz poważniej interesują się wspinaczką górską, z pewnością chcą zacząć inwestować w profesjonalny sprzęt do wspinaczki. Jednak zanim wybiorą się na zakupy, powinny one dokładnie się zastanowić, jaką dokładnie wspinaczką zamierzają się zainteresować. W końcu z jednej strony możemy mówić o wspinaczce górskiej, która opiera się na wchodzeniu po praktycznie pionowych ścianach.

wspinaczka na szczyt
Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Ale również o takich wspinaczkach, gdzie do po prostu podchodzimy na bardzo trudny szczyt. Oczywiście wybór jednej wspinaczki kompletnie nie wyklucza stosowania drugiej. A właściwie można spokojnie powiedzieć, że oba te typy doskonale się ze sobą uzupełniają.

wycieczka w góry
Autor: wisley
Źródło: http://www.flickr.com

Różnica jednak polega na konkretnym przygotowaniu, innym obuwiu, a także nieco innej asekuracji. Jednak jeśli będziemy systematycznie chodzić na ściankę wspinaczkową, to zauważymy na pewno, że nasze ręce będą coraz silniejsze. A to jest cecha, która z pewnością przydaje się w prawdziwych górach. Oznakowane szlaki zwykle posiadają ułatwienia takie jak drabinki, albo łańcuchy. Jednak takie pomoce często nie zwalniają nas z samodzielnej asekuracji. Jeśli dysponujemy uprzężą do asekuracji, wtedy możemy się podpinać do łańcuchów.

Pozwala to nam bezpiecznie wspinać się po naprawdę trudnym terenie. A dużo osób, które znajdują się po raz pierwszy w górach, niestety nie zdaje sobie sprawy z różnych zagrożeń, jakie czyhają dookoła. Przede wszystkim wśród nich wymienić można obsuwające się skałki, bądź oblodzenia. Dlatego jeśli ktoś się wybiera na najwyższy szczyt w Polsce, w samych adidasach, bez rękawiczek do przytrzymywania się łańcuchów, a także bez żadnego doświadczenia, to niestety ryzykuje nawet swoim życiem. Dla niektórych osób jest to trudne do pojęcia, że góry są piękne, ale i jednocześnie bardzo niebezpiecznie. W drodze na same Rysy, przez te wszystkie lata zginęło aż 50 osób. Wystarczy się tylko niefortunnie poślizgnąć i dochodzi do prawdziwej tragedii. Dlatego jeśli naprawdę chcemy się zabrać za wspinaczkę, to powinniśmy podejść do tego z ogromną rozwagą.

Related Posts

Written By: